Stosowanie zasad ekologicznej uprawy roślin to nie tylko moda ale także sposób na życie. O ile na dużych obszarach uprawa ekologiczna jest zdecydowanie droższa i bardziej pracochłonna, o tyle w ogrodach przydomowych, na tarasach i balkonach to najlepszy sposób na własne, zdrowe jedzenie. Przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju zapewni trwałą żyzność gleby i zdrowe rośliny. Warto o tym pamiętać, ponieważ w otaczającym nas środowisku i tak jest zbyt dużo środków chemicznych, które nam nie sprzyjają.
Przy wyborze nawozów organicznych zachęcamy do stosowania naszych produktów – ekologicznych nawozów Planteo. Cały nasz asortyment powstał wyłącznie na bazie biomasy roślinnej oraz jest certyfikowany z przeznaczeniem do użytku w rolnictwie ekologicznym.
Kanapka z wyhodowanym przez siebie pomidorem lub letnia sałatka z ogórkiem i mleczem smakuje najlepiej na świecie, pamiętajmy o tym!
Od czego zacząć?
Oczywiście zaczynamy od odpowiedniego przygotowania gleby. Zdrowa, żyzna gleba to zdrowe rośliny. Pamiętajmy, że to „serce ogrodu”. Gleba powinna być tak uprawiana aby z czasem stawała się coraz bardziej żyzna. Im zdrowsza i bogatsza gleba, tym lepsze zbiory. Jest to jeden z najważniejszych elementów upraw ekologicznych. Corocznie powinna być wzbogacana o kompost oraz regularnie wspomagana naturalnymi nawozami.
My zachęcamy do stosowania nawozy Planteo w postaci płynu lub pelletu. Oprócz cennych makro i mikroelementów, zawierają również fitohormony, które przyspieszają wzrost roslin, stymulują podział komórkowy w roślinach, wzmacniają system korzeniowy oraz hamują opadanie liści roślin.
W ogródkach przydomowych, po wyznaczeniu rabaty pod uprawę warzyw, mieszamy wierzchnią warstwę gleby z Planteo Pellet w proporcji 1 kg na 1 m2 gleby do głębokości około 20 cm lub z Planteo Płyn w proporcji do 30 l na 10 m2. W przypadku, już istniejących upraw, nawóz organiczny możemy także równomiernie rozrzucić lub rozlać wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji roślin, bezpośrednio na pasy uprawowe i delikatnie wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby.
Sadzimy!
Przed zakupem zaplanujmy obsadzenia oraz zestawienia naszego warzywniaka.
Warzywa możemy siać lub kupić gotowe rozsady, w zależności od preferencji i ilości miejsca którym dysponujemy. Przy wyborze zestawienia roślin warto sprawdzić odporność poszczególnych gatunków na choroby i szkodniki oraz wybierać odmiany silne, odporne i takie, które długo są dostępne na rynku.
Nasiona warzyw zaczynamy siać od lutego – marca (w zależności od gatunku) do kuwet i regularnie dbamy o odpowiednią wilgotność podłoża i ciepło. Na opakowaniu znajdziemy informację odnośnie sposobu siewu.
Po wykiełkowaniu, najczęściej należy sadzonki przepikować do osobnych doniczek.
Jeżeli kupujemy gotowe rozsady sprawdźmy czy rośliny są dobrej jakości czyli czy są zdrowe i czy nie mają uszkodzonego systemu korzeniowego.
Bezpośrednio do gruntu rośliny powinno się przenosić po 15 maja czyli po tzw. Zimnej Zośce. Jeżeli sadzimy wcześniej, to należy rozłożyć nad zagonem tunel foliowy lub przykrywać rośliny agrowłókniną podczas przymrozków.
Owoce najczęściej kupujemy w postaci gotowych krzewów lub drzewek. Wówczas sprawdzamy ogólny stan zdrowia roślin oraz czy miejsce szczepienia jest nieuszkodzone. Krzewy i drzewka owocowe są wieloletnie dlatego istotne jest gdzie będą rosły w przyszłości i jaką osiągną docelowo wielkość.
Od maja regularnie nawozimy nawozami organicznymi dedykowanymi do ekologicznych upraw warzyw
Sposoby na choroby i szkodniki
W uprawach ekologicznych panuje zasada: zapobiegamy! To ważne, ponieważ walka z chorobami i szkodnikami na terenie upraw ekologicznych jest pracochłonna.
Od początku prowadzenia roślin dbamy aby miały odpowiednią ilość nawodnienia, nasłonecznienia oraz bogatą w składniki pokarmowe glebę, regularnie spulchniamy (dotleniamy) wierzchnią warstwę gleby, odchwaszczamy i ściółkujemy zagony.
Bardzo istotne jest sąsiedztwo poszczególnych roślin, np.:
– cukinia dobrze rośnie przy cebuli, grochu, kukurydzy, szpinaku i pomidorze
– burak dobrze czuje się w towarzystwie cebuli, pomidora, marchewki, kalarepie
– pora sadzimy przy pietruszce, kalarepie, ogórku, rzepie i rzodkiewce
– jarmuż i pomidory lubią towarzystwo kapusty pekińskiej.
Do warzywniaka dobrze jest wprowadzić kwiaty, nie tylko ze względu na ich kolor lub zapach ale, np. aksamitka odstrasza mszyce, a nasturcja je przyciąga – dzięki temu nasze warzywa są zdrowe. Napar z czosnku lub cebuli korzystnie likwiduje patogeny grzybowe. W przypadku większych szkodników możemy je zbierać ręcznie lub stosować tablice lepowe. Dodatkowo możemy do naszych ogrodów warzywnych wprowadzać biedronki które jedzą mszyce i przędziorki oraz zwabiać ptaki (np. przez budowanie budek lęgowych), które zjadają gąsiennice i larwy.
Rośliny dla „początkujących”
Eko gospodarzy to: sałata, dynia, cukinia, fasola, pomidory, ogórki, cebula (chroni warzywa przed atakiem mszycy), czosnek – powinien byc sadzony w dużych ilościach ponieważ dodatkowo chroni pozostałe rośliny przed szkodnikami, kalarepa, kapusta, rzodkiewka, papryka i zioła.
Warzywniak na balkonie i tarasie
Nawet na niewielkim balkonie możemy z powodzeniem hodować warzywa i owoce. Uprawy możemy prowadzić właściwie na każdym balkonie, do którego dociera światło słoneczne. Jedynym przeciwskazaniem jest bliskość dużych tras komunikacyjnych ze względu na kurz i zanieszczyszczenie powietrza.
W pierwszej kolejności należy wybrać odpowienie donice: im większe tym lepsze. Ich wielkość zależy oczywiście od ilości miejsca jakim dysponujemy oraz od udźwigu balkonu 🙂
Przed sadzeniem roślin dobrze jest zaplanować potrzebną ilość sadzonek oraz ich rozmieszczenie tak, aby wszystkie gatunki miały odpowiednią dla siebie ilość światła. Ściany elewacji możemy wykorzystać na zawieszenie metalowych kratek, po których będą się wspinały ogórki i fasola.
Z powodzeniem możemy do naszego miejskiego warzywniaka wprowadzić także zioła, karłowe odmiany drzewek owocowych i krzewów. Starannie zagospodarowany balkon lub taras będzie cieszył nasze oczy a zebrane plony z własnej uprawy dadzą dużo satysfakcji i urozmaicą posiłki.
Domowa uprawa to także świetny sposób na lekcję przyrody dla najmłodszych domowników. Do prowadzenia wspólnych upraw możemy zachęcić dzieci, np. przez wprowadzenie owoców, które najbardziej lubią.
Zbiory z upraw ekologicznych to nie jest konkurs piękności.
Nasze zbiory nie będą może tak idealnie wyglądać jak warzywa i owoce regularnie opryskiwane i chemicznie nawożone ale z pewnością możemy poczuć wspaniały zapach i smak oraz zbierać i jeść wprost z krzaczka. Dodatkowo nie musimy czekać aż rośliny zaabsorbują i całkowicie wykorzystają podaną substancję chemiczną.
Warzywno – owocowe balkony, tarasy lub ogródki wyglądają wyjątkowo malowniczo, zwłaszcza w zestawieniu z nasadzeniami kwiatowymi. Są różnorodne i zmienne. Planując nasadzenia warto zwrócić uwagę także na wizualny efekt dodając do donic, np. czerwono lub żółtolistne odmiany ziół, sadząc różnokolorowe odmiany papryki i dodając pnące rośliny, choćby groszek pachnący. Takie komponowanie to prawdziwa zabawa i dużo, dużo satyfakcji.
Ekologicznie prowadzony ogród dostarcza największej ilości zdrowych plonów i zapewnia niezbędną bioróżnorodność. Ograniczenie stosowania chemii sprawi, że w naszym ogrodzie będzie więcej owadów a wraz z nimi jeży, ptaków, pszczół i innych zwierząt a nasz ogród będzie tętnił życiem!
Sałatka z własnych warzyw ekologicznych:
Produkty: rzodkiewki, ogórki, pomidory, mięta, koperek, świeże liście mlecza, olej, cytryna, sól, pieprz.
Rzodkiewki umyć osuszyć i pokroić w plasterki. Ogórka obrać i pokroić w kostkę. Pomidora umyć osuszyć i pokroić w kostkę.
Wszystkie warzywa wrzucić do miski. Doprawić solą, pieprzem czarnym i ziołowym. Wymieszać. Olej, sok z cytryny wlać do szklanki i wymieszać.
Dodać posiekane zioła i liście mlecza, wymieszać. Sosem polać sałatkę i wymieszać.