Wiemy, że rośliny żyją i troskliwie dbamy o ich potrzeby. Troszczymy się o ich zdrowie, ale często zapominamy o glebie, która jest podstawą dobrze funkcjonującego ogrodu.

Czym jest zdrowa gleba?

Powszechnie panuje przekonanie, że gleba to tylko podłoże do upraw, ale w rzeczywistości gleba to żywy, tętniący życiem mikrobiologicznym twór. Zamieszkujące go bakterie, grzyby i inne drobnoustroje rozkładają materię organiczną w glebie i uwalniają składniki odżywcze dla roślin. Tak więc zdrowa gleba jest mieszanką tych składników, zrównoważonym ekosystemem, który ma zdolność do utrzymania roślin, zwierząt i ludzi.

Gleba żyje przez cały rok dlatego dokarmiajmy ją, gdyż tylko zdrowa gleba da zdrowe rośliny.

JESIEŃ, ZIMA

Koniec lata oraz jesień to pora kiedy rośliny zaczynają przygotowywać się do zimy. Krzewy i kwiaty rosną wolniej i tracą liście. W stan spoczynku zapadają całe rośliny lub ich części: pędy, pąki, kłącza, bulwy czy nasiona.

Dzieje się tak, ponieważ mniejsza ilość światła oraz niższe temperatury w nocy informują rośliny o zbliżającej się zimie.

Późną jesienią rozpoczynamy przygotowanie wyjałowionej po intensywnym okresie wegetacji gleby na następny sezon. Wszystko co damy jej jesienią będzie miało trwały i pozytywny wpływ na wygląd ogrodu wiosną.

Korzyści z jesiennego zasilenia gleby nawozem organicznym Planteo Zdrowa Ziemia pellet:

  • uzupełnienie składników odżywczych
  • rozluźnienie poprawiające drenaż i napowietrzenie
  • spulchnienie zwiększające zdolność zatrzymywania wody i składników odżywczych
  • stabilizacja i lepsze „zakotwiczenie” korzeni
  • ochrona mikroorganizmów glebowych – gdy temperatura gleby spada poniżej 7°C organizmy glebowe przechodzą w stan zimowej hibernacji, a dobra i zdrowa gleba chroni je przed zamarznięciem.

WIOSNA

Wiosna uważana jest za najbardziej wrażliwy sezon dla gleby osłabionej po zimie. Przed rozpoczęciem okresu wegetacji (w naszym klimacie po ostatnim wiosennym przymrozku) konieczne jest uzupełnienie niedoborów składników odżywczych oraz przygotowanie gruntu pod nowe nasadzenia.

W przypadku pierwszego „startowego” zastosowania nawozu w sezonie, polecamy nawóz Planteo Zdrowa Ziemia w postaci pelletu zawierającego 90% materii organicznej. Składniki odżywcze będą uwalniane powoli, w miarę rozkładu mikroorganizmów w glebie. Wymieszany z wierzchnią warstwą gleby oraz obficie podlany zadziała jak magazyn składników odżywczych, z którego rośliny będą korzystać przez cały sezon wykorzystując to, czego potrzebują.

LATO

Nawet najlepsza gleba ubożeje, jeżeli uprawiamy w niej rośliny o wysokich wymaganiach pokarmowych. Dlatego w okresie letnim dokarmiamy ją nawozem organicznym, który nie tylko odżywi rośliny ale również pomoże zatrzymać wilgoć w glebie.

Do letniego nawożenia sprawdzą się nawozy organiczne Planteo w płynie, które szybko wyrównują niedobory składników odżywczych. Nawóz płynny najlepiej aplikować rano lub wieczorem po uprzednim obfitym podlaniu roślin wodą. Unikniemy wtedy  poparzenia korzeni gdy gleba jest sucha.

PLANTEO PIĘKNE KWIATY i PIĘKNY BALKON dla ROŚLIN JEDNOROCZNYCH

Rośliny jednoroczne są uprawiane najczęściej ze względu na piękne kwiaty. Kończą swój cykl życiowy w jednym sezonie: zaczynają każdej wiosny i umierają jesienią, co oznacza, że muszą zużyć ogromną energię w krótkim czasie, aby wytworzyć łodygi i liście. Potrzebują zatem częstszego uzupełnienia składników odżywczych. Zasilane do września będą kwitnąć aż do  mrozów.

PLANTEO OZDOBNE KRZEWY dla ROŚLIN KRZEWIASTYCH

Rośliny krzewiaste mają pnie i gałęzie oraz solidny system korzeniowy co daje im dobry start na wiosnę. Ze względu na duże rozmiary, szybko pochłaniają składniki pokarmowe z gleby. Uzupełniamy je najpóźniej do końca sierpnia tak, aby nowym przyrostom dać czas na stwardnienie przed zimą.

PLANTEO ZDROWE WARZYWA I SMACZNE OWOCE

Większość warzyw i owoców rośnie szybko, niektóre z nich osiągają duże rozmiary, dlatego gleba wokół nich powinna być odżywiana dając owocom i warzywom składniki niezbędne dla ich zdrowego wzrostu.

Gleba określana jest jako kręgosłup każdego ogrodu. Regularne dodawanie materii organicznej co sezon pozwoli zbudować oraz utrzymać zdrową glebę będą podstawą życia dla roślin.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.