Od dłuższego czasu sporo mówi się o znaczeniu jakości żywności dla naszego zdrowia.

➡ Co tak naprawdę oznaczają jakość oraz zdrowie w przypadku warzyw i owoców?
➡ I czy wiemy tak do końca skąd one się biorą?

Zarówno warzywa jak i owoce są doceniane ze względu na walory odżywcze i smakowe. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na ich smak oraz wartość odżywczą ma zdrowa i bogata gleba.
Tak jak ludzie czerpią składniki odżywcze z pożywienia, tak rośliny czerpią je z gleby, zatem im zdrowsza jest gleba, tym zdrowsze są rośliny, im zdrowsze są rośliny, tym zdrowsi jesteśmy my.
W sytuacji, gdy jakość ustępuje miejsca hasłom: wydajność, wygląd i okres przydatności do spożycia, rośliny stają się ofiarami chemikaliów i sztucznych nawozów 😱.
Z pozoru piękne i dorodne, błyszczące i kuszące wyglądem, wewnątrz „puste”, wodniste i bezwartościowe.

Zdrowa gleba żyje. Zamieszkują ją owady (także szkodniki), grzyby (również te niszczące uprawy) i bakterie oddziałujące z systemami korzeniowymi roślin. Stosując pestycydy zabijamy owady, niestety także te pożyteczne, rozpylając fungicydy niszczymy choroby grzybowe naszych roślin, ale zabijamy również pożyteczne grzyby w glebie. Likwidując chwasty herbicydami unicestwiamy tym samym pożyteczne bakterie i mikroorganizmy glebowe.

Zdajmy sobie sprawę z tego jak sporo możemy uprawiać sami i dlatego:
✅ dajmy sobie możliwość pielęgnowania naszej własnej zdrowej gleby i upewnienia się, że nasze truskawki 🍓 są tak samo bogate w składniki odżywcze jak kiedyś.
✅ dajmy sobie szansę przekonać się o tym, że garbata 🥕 może smakować lepiej niż prosta,
✅ dajmy szansę nadgryzionej przez ślimaki sałacie 🥬 stać się zdrowym składnikiem letniej sałatki.
Jeżeli zechcesz założyć własną, ekologiczna plantację w ogrodzie, na działce ale także na balkonie, tarasie, a nawet … parapecie, zrób to z organicznymi nawozami Planteo.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.