Odpowiednie przygotowanie ziemi pod nowe nasadzenia to klucz do sukcesu późniejszych zbiorów i podziwiania pięknych, zdrowych roślin.

Jaka powinna być idealna gleba pod uprawę warzyw?

Idealna gleba pod uprawę warzyw powinna być przepuszczalna, przewiewna, dość lekka, o gruzełkowatej strukturze. Istotną jej cechą powinny być: duża absorbcja wody i przede wszystkim bogactwo składników pokarmowych. Dlatego dobrze jest corocznie wzbogacać ją naturalnymi nawozami, które dostarczą wysokiej dawki materii organicznej oraz substancji odżywczych niezbędnych dla rozwoju roślin.

Pamiętajmy!

Warzywa potrzebują bardzo dużo składników pokarmowych, a stosując nawozy organiczne nie można ich przedawkować!

Bezpieczne, organiczne nawozy wspomagają zarówno wzrost i rozwój roślin, jak również mają korzystny wpływ na mikroorganizmy glebowe. 

Wyłącznie naturalne nawozy Planteo w postaci płynu oraz pelletu nadają się idealnie do przygotowania podłoży pod uprawę w gruncie, pod osłonami czy w donicach. Mieszamy bezpośrednio z podłożem przed posadzeniem roślin.

Jeżeli nie przygotowałeś jeszcze gleby pod warzywne uprawy, zrób to czym prędzej, a my podpowiadamy jak:

1. Sprzątanie i odchwaszczanie terenu

Ręcznie usuwamy pozostałości zeszłorocznych roślin, odchwaszczamy teren. W przypadku chwastów wieloletnich dobrze sprawdzają się widły amerykańskie które pomagają mechanicznie usunąć nawet najcięższe egzemplarze bez przecinania korzeni jak perz lub mlecz. Jeżeli chwasty są mocno rozrośnięte dobrze jest kilkukrotnie powtórzyć zabieg odchwaszczania aż do uzyskania zadowalającego efektu. Starajmy się nie używać preparatów chemicznych.

2. Wyznaczanie grządek

Za pomocą sznurka wyznaczamy ilość i wielkość zagonów, a pomiędzy nimi ściółkujemy glebę: możemy rozrzucić ściółkę w postaci pociętej słomy, resztek pierwszej, skoszonej trawy.
3. Sprawdzenie pH gleby

Ogólnie rzecz ujmując, niewłaściwe pH gleby może hamować przyswajanie składników pokarmowych, a tym samym powodować nieprawidłowy rozwój oraz wzrost warzyw.

W zależności od rodzaju warzywa, wymagania co do pH mogą wahać się od lekko kwaśnego, przez obojętne do lekko zasadowego (6.0 – 8.0).

Jak zbadać odczyn gleby bez profesjonalnych narzędzi?

– przygotuj wodę destylowaną, ocet i sodę oczyszczoną oraz dwa kubki

– do obu kubków nasyp ziemi i zalej ją wodą destylowaną aż do uzyskania konsystencji błota

– do pierwszego kubka wlej trochę octu; syczenie oznacza odczyn zasadowy

– do drugiego wsyp nieco sody oczyszczonej; bąbelki na powierzchni oznaczają odczyn kwaśny

– brak reakcji w kubkach oznacza odczyn obojętny

W celu dokładnych pomiarów pH stosujemy profesjonalne mierniki.

4. Wzbogacamy strukturę glebową

Wyznaczone grządki pod warzywa przekopujemy na głębokość około 20 cm z równomiernie rozrzuconym nawozem organicznym Planteo Pellet w dawce 1kg/1m2.

W przypadku gleb ciężkich i gliniastych dobrze jest uzupełnić dawkę nawozu o gruboziarnisty piasek, torf i wapno. Przy glebach lekkich – do nawozu dodajemy dobrze rozłożony kompost.

Wyrównujemy grabiami wierzchnią warstwę nawierzchni i sadzimy rośliny.

W przypadku bardzo złej jakości gleb dobrym rozwiązaniem są podwyższone rabaty z mieszanką żyznej, urodzajnej ziemi z nawozem organicznym Planteo Pellet.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.