Na sukces ogrodniczy składa się wiele czynników. Jednym z kluczowych jest pH gleby. Ma ono kluczowe znaczenie dla zdrowia i rozwoju Waszych roślin. 

Dlaczego pH gleby jest ważne? 

Każda roślina ma swoje preferencje co do pH gleby. Niektóre rośliny wolą gleby bardziej kwaśne, inne zasadowe, a jeszcze inne najlepiej rosną w glebie o neutralnym pH. Poznanie tych preferencji pozwala nam zapewnić roślinom idealne warunki do wzrostu. 

Ponadto pH gleby wpływa na przyswajalność składników odżywczych. Zbyt kwasowe lub zasadowe pH może blokować dostęp do ważnych minerałów, co negatywnie wpływa na zdrowie roślin. 

Rozpoznanie i dostosowanie pH gleby może pomóc uniknąć wielu problemów związanych z chorobami roślin czy niedoborami składników odżywczych. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć zdrowo i bujnie. 

Jak sprawdzić pH gleby? 

Testowanie pH w domu jest proste i dostępne dla każdego, nawet początkującego ogrodnika. Na rynku dostępnych jest wiele zestawów do testowania pH, które są łatwe w użyciu i szybko dostarczają odpowiedzi na pytanie, czy nasza gleba jest kwasowa, obojętna, czy zasadowa. Wystarczy kilka minut, aby przeprowadzić test i uzyskać ważne informacje o stanie gleby. 

Jak zmienić pH gleby? 

Gdy test pH gleby wskazuje na niewłaściwe wartości, istnieją skuteczne sposoby na jej korektę. Np. aby podnieść pH gleby (uzyskać bardziej zasadową glebę) można użyć popiołu drzewnego, który jest naturalnym źródłem wapnia i potasu. Z kolei, aby obniżyć pH gleby (uzyskać bardziej kwaśną glebę), można stosować materiały organiczne: kompost, igliwie sosnowe, liście dębowe i torf. 

Znajomość pH gleby oraz stosowanie odpowiednich materiałów do podnoszenia lub obniżania pH gleby oraz regularne testowanie i utrzymywanie właściwej struktury gleby to klucz do sukcesu w ogrodnictwie. Dzięki tym prostym krokom rośliny będą rosły zdrowo i bujnie, ciesząc oko przez cały sezon.  

Kategorie: Porady